22.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Tarsus

Tarsus

Tarsus Tarihi

hafriyat

Paul zamanında Tarsus’un küçük kısmı, modern Cumhuriyet kentinin Alani’nin kalıntıları üzerindeki konumu nedeniyle kazılmıştır. Kazılar, M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenebilecek sütunlu bir podyumun yanı sıra Tarsus’un asfalt bir şehir caddesini açmıştır. Ayrıca, Bronz Çağı, hamamlar, Hellenistik bir revak, bir Roma tiyatrosu ve tanrıların, hayvanların, insanların ve çeşitli mitolojik yaratıkların pek çok pişmiş toprak figürininden kalıntılar bulunmuştur.

Tarihçe

Bu Pompey zamanında (M.Ö 67), Tarsus, Roma Kilikya eyaletinin başkenti haline getirildi ve Yahudiler, Roma vatandaşlığı almaya başladı. Doğu illerini kontrol eden Antonius, şehri M.Ö. 42’de serbest ilan etti. Tarsus, Ağustos ayında, şehri emperyal vergilendirmeden muaf tutan özel ayrıcalıklar almaya devam etti çünkü hocası ve arkadaşı Athenodorus bir Tarsiandı. Tarsus kültürel ve entelektüel bir merkez haline geldi. Athenodorus, Zeno, Antipater ve Nestor gibi taşçı filozoflar MS 1. yüzyılda şehirde yaşadılar.

Kleopatra Kapısı

“Deniz Kapısı” olarak da adlandırılan Kleopatra’nın Tarsus kapısı, önemli ölçüde restore edilmiş olmasına rağmen bugün hala ayakta. Kleopatra’nın Afrodit kılığına giren Cydnus’u açtığı ve M.Ö. 41’de Mark Antony’le tanışması için bu kapıdan geçtiğine inanılıyordu.

Roma Tapınağı

Ortaçağ’da gezgin olan V. Longlois, bu yapıyı, Nineveh ca.’nın kuşatması sırasında öldürülen Asurlu Sardanapalus’un mezarı olarak tanımladı. 612, M.Ö. Tarsus’taki ortaçağ duvarının doğusunda, Tekke’de bulunan bu aslında MS 2. yüzyıla tarihlenen bir Roma tapınağıdır.

Aziz Paul

Tarsus, İskenderiye ve Atina’nın yanı sıra, antik dünyanın bir öğrenme merkezi olarak çok önemli bir şehir (21:39) olan elçi Paul’un (Elçilerin İşleri 9:11) memleketiydi. Özellikle, Tarsus’un Yahudi vatandaşlarına Roma vatandaşlığı verildi. Çocukken, Pavlus Kudüs’te büyüdü ve Sanhedrin üyesi Gamaliel vesayeti altında uygun şekilde eğitildi. Paul’ün ticareti, çadır yapımı, tüylü siyah keçilerin yünlerinden belli tipte keçe kumaşları yapmak için iyi bilinen bir şehir olan Tarsus’a çok yakışıyor. Efsaneye göre St. Paul sık sık bu kuyudan içti, özel iyileştirici özelliklere sahip olduğunu söyledi.

alıntıdır.

Bir önceki yazımız olan Mersin Kaged etkinlik başlıklı makalemizde Kaged, Mersin Kaged ve Mersin koruyucu aile ve Gönül elçileri derneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ