10.01.2021 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Sinan-ı Ümmi Kültür ve Sanat etkinlikleri

Sinan-ı Ümmi Kültür ve Sanat etkinlikleri

ANTALYA (AA) – Antalya'da "Elmalı'nın Canları İrfan ve Sevgi" konulu sempozyum düzenlendi.

Sinan-ı Ümmi Kültür ve Sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sempozyumun ilk bölümünde "Geleneğimizde Hz. Muhammed ev halkı: Ehl-i Beyt", ikinci bölümde ise "Elmalı'nın Canlarından Hz. Muhammed Sunumları'" konuları ele alındı.

Sempozyumun açılışında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Elmalı'nın irfan yurdu ve hikmet ocağı olduğunu, Türklerin 9 asırdır bu topraklarda yaşadığını vurguladı.

Bir coğrafyada kalıcı olmanın gönülleri kazanmaktan geçtiğini söyleyen Karaloğlu, "Bir bölgeyi sadece kılıçla fethedemezsiniz. Ancak gönülleri fethederseniz kalıcı olursunuz. Dokuz asır sizin olmaya devam eder, yoksa Moğollar gibi yakarsınız, yıkarsınız sonra da yok olursunuz." dedi.

Karaloğlu, Hacı Bektaş Veli'nin, Hacı Bayram Veli'nin, Gül Baba'nın, Abdal Musa'nın, Kaygusuz Abdal'ın bölgelerdeki çalışmalarının bu anlamda önemli olduğunu ifade etti.

Karaloğlu, "Anadolu için Elmalı ve Akseki çok önemli. Elmalı ve Akseki, bu toprakların Türk ve İslam yurdu olmasını sağlayan çok önemli yerlerden. Burada yanan, yanmaya devam eden bir meşale var. O meşaleyi yakmaya devam ettiğimiz sürece bu topraklar da bizim olmaya devam edecektir." dedi.

Bir önceki yazımız olan Burdur'da evi yanan aileye yardım eli uzandı başlıklı makalemizde Bey Değirmeni, Burdur ve Karamanlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ