28.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

PopFest Bilinmeyen Yüzü

PopFest Bilinmeyen Yüzü

Mersin’de Düzenlenecek Mersin POPFEST etkinliğinin yaklaşmasıyla sorunlar dahada gün yüzüne çıktı.

Konuya dikkat çekilmesi gerektiğini vurguladığı popfest etkinliklerinin doğaya büyük zarar vereceği gözler önüne serildi. 5-6-7 haziran tarihlerinde Gümüşkum TABİAT parkında gerçekleşecek

Etkinlik Karetta Karettaların üreme zamanına denk geldiği ve aşırı ses ve ışık yüzünden canlıların ölümüne yol açacağı konusunda yetkililere seslenenen doğa severler konuya çare bulunmasını istiyor.

Popfest Nedir?

Mersin Pop Fest, Gümüşkum 100.Yıl Tabiat Parkı


“Bayramın en büyük müzik festivali 5–6–7 Haziran 2019 tarihlerinde Mersin’in yeni çekim merkezi haline gelen Gümüşkum 100.Yıl Tabiat Parkı’nda müzik, eğlence ve denizseverlerle buluşuyor. Bayramın tadını, Türk pop dünyasının dokuz ünlü isminin sizlerle bir araya geleceği Mersin Pop Fest ile çıkarın, şekersiz kalmayın.”

Denize, dalgalara, serinliğe sıfır mesafe… 
Deniz, kumsal, kızılçam ve okaliptüs ağaçları, güneş…
3 gün, 3 gece sınırsız eğlence…
Gün Boyu canlı Number One DJ performansları…
Lezzetli yeme içme alternatifleri…

5 Haziran: 
Murat Boz
Aleyna Tilki
Fatma Turgut

6 Haziran: 
Hande Yener
Edis
Simge 

7 Haziran: 
Demet Akalın
Murat Dalkılıç
Fettah Can

Şeklinde duyurulan festivalin eğlenirken canlılara zarar vereceğimiz konusunda katılımcıları uyarmasını dilerdik. Zira Mezitli Belediyesinden alınan habere göre;

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan Şöyle Konuştu

“Soyu tükenme tehlikesi altında kiCarettaCaretta veYeşil Deniz Kaplumbağalarının üreme dönemi olan 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında doğal olmayan hiçbir ışık ve sesin olmaması gerekiyor. Söz konusu alanda özellikle bu dönemde konser düzenlemek, bu hayvanların soyunun tükenmesi anlamına geliyor. Bu ilgili yasayave tüm yönetmeliklere aykırıdır. Oysa bizden yer talebinde bulunsalar onlara en güzel şekilde konser yapılacak yerler gösterebilirdik” dedi

Fesitvale Katılım sağlayan sanatçılara twit atılarak uyarılarda bulunuluyor.

Sanatçıların doğaya olan duyarlılıklarını her seferinde kameralar karşısında dile getirdikler bilinmekte, Murat Boz, Aleyna Tilki, Fatma Turgut, Hande Yener, Edis, Simge, Demet Akalın, Murat Dalkılıç, Fettah Can

İşte Mezitli Belediyesinin Haberi

100. Yıl Plajında Doğa Cinayeti İşleniyor

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, geçtiğimiz yıl işletmesi özel bir şirkete ihale edilen 100. Yıl (Gümüşkum)Tabiat Parkı ile ilgili kaygılarının gerçekleştiğini üzülerek gördüklerini söyledi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, geçtiğimiz yıl işletmesi özel bir şirkete ihale edilen 100. Yıl (Gümüşkum)Tabiat Parkı ile ilgili kaygılarının gerçekleştiğini üzülerek gördüklerini söyledi. İlgili ihale şartnamesinde açıkça belirtilmesine karşınCarettaCaretta ve Yeşil Deniz Kaplumbağalarının üreme dönemi içerisinde üç gün sürecek konser etkinliği düzenlemenin, bir doğa cinayeti olduğunu ifade eden Başkan Tarhan, “Soyu tükenme tehlikesi altında kiCarettaCaretta veYeşil Deniz Kaplumbağalarının üreme dönemi olan 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında doğal olmayan hiçbir ışık ve sesin olmaması gerekiyor. Söz konusu alanda özellikle bu dönemde konser düzenlemek, bu hayvanların soyunun tükenmesi anlamına geliyor. Bu ilgili yasayave tüm yönetmeliklere aykırıdır. Oysa bizden yer talebinde bulunsalar onlara en güzel şekilde konser yapılacak yerler gösterebilirdik” dedi.

KONSERİN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNE DENK GETİRİLMESİ MANİDAR

Seçilen tarihin özellikle 5 Haziran Dünya Çevre Gününe denk getirilmesinin de manidar olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan açıklamasında,“Kaplumbağaların yumurta bırakma dönemi olan ve hiçbir etkinlik yapılmaması gereken tarihin seçimi çok önemlidir. Başka bir dikkat çeken detay ise konserin tam da 5 Haziran Çevre gününe denk getirilmesi. Zaten dünyamızda ve ilimizde CarettaCarettaların yuva yaptığı kaç koruma alanı kaldı ki? Olaya sadece Deniz kaplumbağaları açısından bakmıyoruz; Bu alan aynı zamanda endemik Kum Zambaklarının da yaşama alanıdır.Böylesi alanların özel koruma altına alınması gerekirken Bakanlıkça ihaleyle kiraya verildi” ifadelerine yer verdi.

KEPÇELER ÇALIŞIYOR DOĞAL HAYAT YOK EDİLİYOR

Tüm itirazlara karşın geçtiğimiz yıl ihaleye çıkarılan 23 bin 824 hektarlık alanın 13 bin hektarının kıyı kanunu gereği çerçevesinde halka kapatılamayacağının da altını çizen Başkan Tarhan, “Maalesef şuan 100. Yıl (Gümüş kum)Tabiat Parkında, başka Kıyı Kanunu, İmar Kanunu olmak üzere ilgili mevzuata ve taraflarca imza altına alınmış sözleşme şartlarına aykırı şekilde uygulamaların hayata geçirildiği kanısındayız. Hiçbir şekilde çalışma yapılmaması gereken alanda iş makinası çalışmakta, işletmeler açılmakta ve kıyı kenar çizgisini ihlal edecek biçimde sahil çevirmekte. İşin en acı tarafı da CarettaCarettave Yeşil Deniz kaplumbağaların üreme alanı etrafına çekilmiş tel çitlerde kaldırılmış. İhale şartnamesinde sadece belirli koşullarda eğlence düzenlenebileceği belirtilmesine karşın, görülen yer belirlenmemiş ve koşular yerine getirilmemiştir. Yasa da belirtilen “yabani hayata zarar verici faaliyette bulunamaz ilkesini geçersiz kılmak için tüm yabani hayat yok edilmek istenmektedir”diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Dünya Gençleri Akseki'de buluşacak başlıklı makalemizde Akseki, Antalya ve dostluk festivali hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ