05.01.2021 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Nükleer santralle ilgili 100 bin kişi bilgilendirildi

– Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS ile ilgili vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve merak ettiği sorulara cevap verilmesi amacıyla kurulan Akkuyu Nükleer Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezini 100 bin kişi ziyaret etti

Nükleer santralle ilgili 100 bin kişi bilgilendirildi

MERSİN (AA) – Mersin'in inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile ilgili vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve merak ettiği sorulara cevap verilmesi amacıyla kurulan Akkuyu Nükleer Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezinde 100 bin kişiye hizmet verildi.

Bilgilendirme Merkezi Başkanı Eyyup Lütfi Sarıcı, yaptığı yazılı açıklamada, merkezin 2012 yılında kurulduğunu anımsattı.

Merkezi bu yıl içinde 75 okuldan farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin ziyaret ettiğini aktaran Sarıcı, 7 yılda eğitim merkezi etkinliklerine 100 bin kişinin katıldığını belirtti.

Bilgilendirme merkezinin halkla doğrudan diyalog kurmayı, nükleer enerji ve teknolojiler hakkında bilgi vermeyi amaçladığını anlatan Sarıcı, şöyle devam etti:

"Nükleer santrallerin nasıl çalıştığı, santralde hangi güvenlik önlemlerinin alındığı, nükleer santrallerin neden gerekli olduğu, NGS'lerin inşa edildikleri ve işletildikleri bölgelerin kalkınmasında ne gibi katkılar sağladıkları anlatılıyor. Merkezin tüm faaliyetleri ücretsiz sunuluyor. Nükleer güç santrali 3 boyutlu maketlerle tanıtılıyor. Yerel yönetim temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla eğitim etkinlikleri, konferanslar, seminerler ve yuvarlak masa toplantıları da düzenliyoruz. Ayrıca ilçelerde yaşayanlarla bir araya gelerek, nükleer santrallerin anlatıldığı ve insanlara soru sorma fırsatı verildiği pek çok yerde konferanslar düzenliyoruz. Çocuklar, öğrenciler, sivil toplum örgütleri, tıp, tarım, eğitim, turizm gibi meslek kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, medya temsilcileri, turistlerin yanı sıra İngiltere, Fas ve Kenya’dan gelen misafirler de burada ağırladı."

Sarıcı, merkezi ziyaret edenlerin nükleer santraller ve teknolojiler hakkında birçok yeni bilgi öğrendiğini, nükleer santrallere karşı olan tutumlarının olumlu yönde değiştiğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Dünya Gençleri Akseki'de buluşacak başlıklı makalemizde Akseki, Antalya ve dostluk festivali hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ