22.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Mezitli

Mezitli

Genel Bilgiler

Mersin Büyükşehir Belediyesi\’ne bağlıdır. Nüfusu 192.142\’dir. Batısında
Erdemli , doğusunda Yenişehir ilçeleri bulunmaktadır. Turizm açısından gelişmiştir. Mersin Üniversitesi \’nin Tece Kampüsü bu ilçede bulunmaktadır. Sahil süresince uzanan, gelişmiş ve modern bir ilçedir. Çoğunlukla Mersin\’in yerli halkı ve üniversite öğrencileri bulunmaktadır. Ayrıca Mezitli Belediyesi , Almanya \’nın başkenti Berlin \’in Tempelhof-Schöneberg Belediyesi ile 2012 yılının Eylül ayında \” Kardeş Şehir \” Anlaşması\’na imza atmışlardır.

Tarihi ve turistik bölgeler

Bugün çevresini saran betonlaşmadan biraz hüzünlü fakat Akdeniz’in mavisi ile kucaklaşmaktan sanki mutludur….

Mersin’in 11 km. Batısında, Mezitli’de yer alan Soli, Ovalık Kilikia Bölgesi’nin batı sınırındadır.

Kentin erken tarihi mevzusunda bilinenler azdır. Soli’de bulunduğu öne sürülen ve bugün Berlin Staatlichen Museen’deki Luwice yazıtlı mühürler ve silahlar Orta Tunç Çağı’na tarihlenir.

Antik kaynaklar, Soli’nin bir Rhodos-Lindos kolonisi bulunduğunu belirtir. Buna nazaran, İ.Ö. I.Bin yıl başlangıcında doğu Akdeniz ticaretinde Soli önemli bir liman olmalıdır. İ.Ö.VI.Yy. Ortalarından başlayan ve Büyük İskender’e kadar (İ.Ö.IV.Yy) devam eden Anadolu’daki Pers egemenliği Soli için de geçerlidir. Ancak İ.Ö.V.Yy.’da kentte sikke basılması kentin bir ölçüde özerkliğini koruduğunu yansıtır.

Hellenistik dönemde Seleukos egemenliği altında Soli liman kenti parlak bir dehemmiyet yaşar. Strabon’un söz ettiği Solili ozan Philemon, felsefeci Khrysippos ve Aratos bu sırada yapıtlarını verirler.

Seleukos yönetiminin İ.Ö. I.Yy.’da zayıflamaya başlamasıyla Soli için de zor günler adım atar. Armenia Kralı Tigranes, kenti yağmalatıp, halkını göçe zorlar. Böylece, Kilikia için yağmacılık, tutsak ticareti ve düzensizlik anlamına gelen korsanlık adım atar.

Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa bir son vermek için İ.Ö.67’de yaptığı reformlarla dağdaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soli’ye yerleştirilirler. Grekçe Soloi ile süregelen, Latince Soli olarak kullanılan kentin adı, bu vakadan sonra Pompeiopolis (Pompeius’un kenti) olarak değiştirilir.

Roma yönetimi ile beraber kent tekrar canlılığa kavuşur. Roma imparatoru Hadrianus İ.S.130’da Anadolu’ya yaptığı gezi esnasında artık Roma’nın bir eyaleti olan Cilicia’yahut gelir ve Soli’deki liman çalışmalarına parasal destek verir.

Soli, Hıristiyanlık döneminde bir piskoposluk merkezidir. Ancak 525’de büyük bir depremle zarar görür ve VII.Yy’da da Arap akınlarıyla karşı karşıya kalır.

Günümüze ulaşmamakla beraber XIX. Yy.’da Soli’ye gelen Avrupalı gezginler, kentte tiyatro, tapınak, hamam benzer biçimde yapıların ve nekropolis’in bulunmuş olduğundan söz ederler.

Soli antik liman kenti kalıntıları başlıca üç bölümde incelenebilir:

A) Sütunlu Cadde
Bugün caddede toplam 33 sütun ayaktadır. Bunlardan 4’ü batı 29’u doğu sütun dizisine aittir. Korinth düzenindeki sütun başlıklarından bazıları figürlüdür. Ek olarak bazı sütunların üzerindeki yazıtlardan, caddeye bakan konsollarının Roma imparator ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı anlaşılmaktadır.

B) Soli Höyük
Höyük ortalama 22m. Yüksekliğinde ve 300m. çapındadır. Tepe üzerinde meydana getirilen yüzey araştırmalarında Erken Demir dönemi’nden, Roma dönemi’ne kadar tarihlenen keramik parçaları bulunmuştur.

C) Antik Liman
Antik liman kalıntılarının büyük bölümü bugün de görülebilir. Liman birbirinden 200m. Aralıkla düzenlenmiş iki dalgakırandan oluşur. Batıdaki daha iyi korunmuştur. Limanın boyutları Soli’nin antik dönemdeki büyüklüğü üzerine fikir vermektedir.

Günümüzde Soli antik kentinin çevresi yerleşim alanıdır. Bundan dolayı kalıntılar yok edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Soli’nin kurtarılması için arkeolojik kazıların yapılması zorunludur. Soli kazıları, hızlı kentleşmenin tarihsel dokuya olumsuz etkilerini azaltacak, anıtsal liman kentini sosyo-kültürel yapısıyla açığa çıkartarak, camianın bilgisine sunacaktır

Bir önceki yazımız olan Askeri Araç, Suriyeli Kaçakların Otomobiline Çarptı: 1 Ölü, 7 Yaralı başlıklı makalemizde anket, gazete ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ