20.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Mersin’ de Gezilmesi Gereken 10 yer

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 286 makalesi bulunuyor.

Mersin, Akdeniz kıyılarının güney tarafında yer edinen ekonomik, coğrafi ve kültürel bölgesi ile malum Türkiye’de bir liman kentidir. Şehir tamamen, onu Türkiye’nin en iyi gezinsel yerlerinden biri haline getiren çeneye açılan zamanı yerlerden oluşuyor. Mersin adı temel olarak Myrsine adlı kokulu bitkinin arkasından bu şehre verildi. Mersin’de, altı bin yıllık, Mersin’den 25 km uzaklıktaki Tarsus’un miras kültürü de dahil olmak üzere bir çok ünlü yer var. Ayrıca Tarsus’ta doğan Mesih’in ilk takipçisi olan Saint Paulus nedeniyle de ünlüdür. Burası inanılmaz derecede zenginleştirici bir eritme potası.

10) Mersin Mustafa Kemal Atatürk Evi Müzesi
Mersin Atatürk Evi Müzesi


Bina şehrin merkezi noktasında yer almıştır. Alman danışman Müşavir Herr Christman’ın 1897’deki düğünü için Mersin’deki Mavromati atalarının bir kadınıyla ikametgahı olarak inşa edilmiştir. Ev 1270 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 1976’dan sonrasında bina boş tutuldu ve belediye komitesi tarafınca alınan kararla, daha sonra 12 Ekim 1992’de “Mustafa Kemal Atatürk Evi ve Müzesi” olarak değiştirildi. Mersin Atatürk’ün zemin katında biroldukça belge ve fotoğraf sergilendi. Ev ve Müze Bu katta, Ankara Anıtkabir Müzesi’nden alınan kişisel eşyalarının yaklaşık 22 adedi de sergilenmektedir. Üst katta etnografik eşyalar sergileniyor, iki yatak odası var; Bunlardan biri çalışma odası, diğeri ise büyük bir oturma odasına açılan oturma odası.


9) Mamure Kalesi


Gübre Kalesi zamanı bir simge yapı ve Mersin’de görülmeye değer. Mamure Kalesi, genellikle Mamure Kalesi olarak malum Anamur’un 6 km güneydoğusunda yer almıştır. Kale, saldırganları denizden ve karadan tahriş edecek şekilde inşa edilmiş duvarları da içeriyor, çünkü üç tarafı da savunma siperleri tarafından sınırlandırılıyor. Kale, kara tarafından sınırlandırılmıştır ve surdaki yol, 39 kuleye ve birçok parapetine birbirine bağlanmaktadır. Kalenin içinde, cenup, batı ve doğudaki üç büyük avlu vardır; bunlar birbirlerinden yüksek duvarlarla yabancılaştırılmıştır. Cenup tarafında, kayalar üzerine inşa edilmiş bir iç kale vardır. Batıda ise bir dış kale, tek bir minare caminin küçük bir karmaşıklığı, hamam kalıntıları, bir çeşme, depo ve sarnıçlar bulunmaktadır. Doğu tarafında, yüksek duvarında kuzeybatı sınırını oluşturan çeşitli şekillerde 7 ana kaidesi olan bir iç teras vardır.

8) cennet ve Cehennem Mağaraları

cennet ve cehennem mağaraları, Türkiye’de Narlıkuyu’nun kuzeybatısında 1,4 km. Bu site, doğal fenomenleri olan bir çok gezgin için ve hem de zamanı bir merak noktası olarak görülmeye kıymet. Yeryüzünde, cennetten 100 metre ilerideki Canavar Typhoon’un evi olduğu için, Yunan efsanelerinin eski dönemlerinin bulunmuş olduğu “Corycian Mağaraları” olarak bilinen büyük bir delik var. Duvarlar çok dik, erişimi oldukca zor, bu yüzden içine inemezsiniz (başka bir deyişle, cehenneme gidemezsiniz). Geçmişte ceza olarak mağaraya suçluları ve günahkarları atarlardı. Mağaranın girişinde, cennete giden yol olarak biri olan erdemli bir adam Paulus’un adını taşıyan bir kilise vardır.


7) Viranşehir (Soli)

Viranşehir


Virankent, Mersin’e 12 km. Soli Pompeiopolis antik kenti, Mersin’in Mezitli ilçesinde birçok uygarlığın ana hatlarını belirleyen “Soli” olarak da bilinir. Soli, bazı restorasyonlardan sonra “Pompeipolis” olarak adlandırılan, Roma imparatorluğunun görkemli lideri Pompous tarafından aşıldı. Burası 527 civarında C.C’de meydana gelen depremde çöktü ve şu anda “Virankent” olarak biliniyor. Bugün, 41 sütun 200 dağ yolunda hala konumlandırılmıştır ve Korint başı, dağ geçidinden deniz geçidine doğru genişlemektedir. Bunların 41 tanesinde 33 sütun kartal, aslan ve insan kabartmaları ile süslenmiştir.


6) Aziz Paul Kilisesi

mersin st paul kilisesi


Hristiyanlığın en önemli isimlerinden önde gelen St. Paul, 1102 yılında Tarsus şehir orta noktasında Aziz Paul Katedrali olarak inşa edilmiştir. Roma yaklaşımıyla kalınca ve yüksek duvarları, geniş iç tarafı ve ince pencereleriyle esneme pencereleriyle dikkat çekmektedir. Geniş sütunlar içeren dış kısım. Kilisenin yapısının bütün alanı yaklaşık 460 metre karedir. Binanın uzun ölçümleri taş duvarlardan ve kör bir mezardan oluşmaktadır. Dahili ölçüm 19,30 m × 17,50 m’dir (63,3 ft x 57,4 ft). Orta nef penceresinin yüzü manzara ve meleklerin temsili ile süslenmiştir.


5) Yedi Uyuyanlar Mağarası

Eshab-i keyf


Mersin’in Tarsus kazasının 14 km kuzeybatısında bulunan mağara, hem müslümanlar hem de hristiyanlar için mukaddes bir yer olduğuna inanılıyor. Tarsus şehrinin bir Yunan hükümdarı, yaklaşık 250 dolar yöreında, bekar bir tanrıyı sevmeyi kabul eden yedi genciye ve putlara tapmazlarsa cezalandırılacağına dair uyarı verdi. Bu 7 genç insan yöneticinin zulmünden firar ettilar ve bu efsaneye bakılırsa bu mağarada koruma altına aldılar, 309 yıldan fazla uyudular. Sonucunda mağarada olduklarını anlayan insanoğlu, mağara kapısını kapattı ve ölümüne terk etti. Katolikler her yıl 7 Temmuz’da bu efsaneyi onurlandırıyor. Öte taraftan, müslümanların anma törenleri için özel bir tarih bulunmamakta, mağara turistler tarafından yılın her mevsimi ziyaret edilmektedir.


4) Muğla Camii

Muğdat Camii


Mugdat Camii, Türkiye’nin kuzeyindeki Mersin ilçesinde, Gazi olarak malum bir kasabada bulunur, ancak kasabanın adı çoğu zaman bu caminin adıdır. Caminin inşaatı 1988’de başlamış ve 1998’de bitirilmiş ve on yıl sürdü. Caminin toplam kapalı alanı 7900m olup, ortalama 85.000 metre kare olan bir avluya sahiptir. Her bir minarenin uzunluğu 8 metre yüksekliğindedir ve 266 feet’e eşittir. Cami tasarlandığında dört minare vardı ancak daha sonra yönetim tarafından iki minare daha eklendi. Caminin barındırdığı kapasitenin ortalama olarak 5.500 ibadete sahip olması ile ilgilidir. Mugdat Camii, Mersin’deki en büyük cami ve Türkiye’nin üçüncü büyük camisi olarak bilinir.


3) Mersin Müzesi


Mersin Müzesi, bu şehirde bugüne kadarki tüm uygarlık eserlerinin sergilendiği bir yer. Müze üç büyük sergi salonuna sahip, ilki Roma döneminden kalma mermer heykeller, granit eserleri, lahitler ve Nagidos antik kentinden çok sayıda farklı ileti sergilenen bir taverna. İkinci katta Yumuktepe davası sergileniyor; kazılarda, taş ve obsidiyen aletlerde, kesimlerde, pişmiş toprak çanak çömleklerde, taramalı ağırlıklarda, el eksenlerinde, islami isyana ait bir cam lambadan sanat eserleri var. Etnografik eserler üst katta konumlanmış olan üçüncü katta gösterilmektedir. Bunlar gümüş meraklıları, piyonlar, metal ve ahşap ev eşyalarını, yerel giysi iç içe örnekleri ve çeşitli silahları kucaklar ki bu onu turistler için harika bir çekicilik haline getirir.


2) Kız Kalesi

kız kalesi


Akdeniz deniz kıyısında yaklaşık 300 metre mesafede yer edinen bu kale, Mersin ilinin merkezinde yer almaktadır. Kızlık Kalesi, antik Korykos şehrini savunmak için üretildi. Kalenin sert taş işçiliği, bir anane meselesi oldukça ilham verici. Kale Karamanoğlu İbrahim Bey tarafınca onarıldı. Kaleye Maidens kalesi adı verildi, çünkü bir kralın güvende olduğundan kesin olmak için kızını burada tutsak tuttuğu, sadece bazılarının bir yılan ısırığı tarafınca geçeceğini tahmin etmiş olduğu şeklinde zehirli bir yılan tarafınca öldürüldüğü öğrenildi. Kimi zaman, kale halk tarafından “Kızın kalesi” olarak da adlandırılır. Birçok imparatorluktan geçti, fakat babasının kızına olan sevgisi her zaman hatırladı.


1) Alahan Manastırı

Alahan manastırıAlahan Manastırı, güney Asya’daki Isauria dağlarında bulunan beşinci yüzyıldan oluşan bir yapı kompleksidir. Mersin, Mut ilçe merkezi kazasının 20 km kuzeyindeki 1300 m rakımda yer almıştır. Yer Kocakale olarak adlandırıldı ve şimdi Alahan Manastırı adıyla tanındı. Yapılar yerin kuzeyindeki kaya kütlesini bükmektedir. Alahan Manastırı, MS 5. Ve 6. Yüzyıllara özgüdür. çevreındaki isimsiz şahısların da yer aldığı Başmelekler Gabriel ve Michael’ı canlandırıyorlar. Ek olarak, asma, akantus, üzüm, kuşlar ve balıklar dahil olmak üzere kalıplama üzerine basılan kabartmalarda geniş bir şekil vizyonu vardır. Doğuda büyük bir mahkeme yatıyor ve yapılar kuzeydeki kaya tabakasına ve iki kiliseye oyuluyor. Alahan, eski Bizans mühendisliğinin zamanı zemininde, Konstantinopolis’teki Anicia Juliana ve Justinianus’un çok önemli başarılarından önceki yüzyılın büyük bir bölümü olan kilit bir alandır.

Bir önceki yazımız olan Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendiriyor başlıklı makalemizde bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ