10.01.2021 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Hatay'da Dünya Müslüman Türkleri Buluşma Şöleni

– Yayladağı ilçesinde 25 ülkeden katılımla düzenlenen şölende, yöresel kıyafetli atlılar gösteri sundu, uçurtma yarışmaları yapıldı

Hatay'da Dünya Müslüman Türkleri Buluşma Şöleni

HATAY (AA) – Hatay'ın Yayladağı ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen "Dünya Müslüman Türkleri Buluşma Şöleni" devam ediyor.

Dünya Müslüman Türkleri Platformu tarafından Kızılgöl mevkisinde 25 ülkenin katılımıyla düzenlenen şölenin ikinci gününde, yöresel kıyafetli atlılar gösteri sundu.

Mehter takımının konser verdiği etkinlikte, bayrak ve izci gösterisi yapıldı, uçurtma yarışmaları düzenlendi.

Kazakistan Türk Halkları Medeniyet Vakfı Genel Başkanı Ahmet Dağduran, yaptığı açıklamada, şölende bulunmaktan mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Hatay'ın küçücük ilçesi Yayladağı'nda Türk dünyasının toplanmasının çok anlamlı olduğunu belirten Dağduran, şunları kaydetti:

"Bugün 'Ermeni lobisi', 'Yahudi lobisi' diyoruz ama kendi lobimizi oluşturmak için gayret göstermiyoruz. Türkiye'nin en büyük sıkıntısı kendisini tanıtamamasıdır. Türk devletlerine ait vakıf, dernek ve okulda okuyan öğrencilerimiz bir lobi faaliyetinde olursa, Türkleri bir araya getirebilirse dünyadaki geçerli sözümüz yerini bulacaktır. Dünyanın en güçlü, en büyük milletiyiz. Kendimize güvenimiz tam olsun. Kimseye ihtiyacımız yok. Maddi ve manevi yönden Türk birliğini oluşturabilirsek bugün dünyaya yön verebilecek, dünyayı idare edebilecek bir güce sahip oluruz."

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma da şölenin ay yıldızlı bayrağın altında yapılmasının gurur verici olduğunu dile getirdi.

Suriyeli Türkmenlerin büyük zulüm gördüğünü anlatan Cuma, "Bu kadar zulme rağmen bu şölendeki kardeşlerimizi gördüğümüzde kendimizi artık daha güçlü hissediyoruz. Gereken mücadeleleri Suriye'de verdik, veriyoruz ve vereceğiz. Ama gücümüzün asıl kaynağı Türk kardeşlerimizdir." dedi.

Şölen, gece güreş müsabakası finalleri ve Aşık Sefai konseriyle son bulacak.

Bir önceki yazımız olan Adana'da geri dönüşüm fabrikasında yangın başlıklı makalemizde Adana hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ