26.01.2021 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Gözlükule Höyüğü'nde yeni dönem kazı çalışmaları

– Tarihinin Neolitik Çağ’a kadar uzandığı değerlendirilen Mersin’in Tarsus ilçesindeki höyükte 2019 yılı kazı çalışmalarına başlandı

Gözlükule Höyüğü'nde yeni dönem kazı çalışmaları

MERSİN (AA) – Mersin'in Tarsus ilçesinde, geçmişinin Neolitik Çağ'a kadar uzandığı değerlendirilen Gözlükule Höyüğü'nde bu yılki kazı çalışmalarına başlandı.

Kazı ekibi sorumlusu ABD Macalester Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Serdar Yalçın, kazı alanında yaptığı açıklamada, Gözlükule'nin yaklaşık 8 bin yıllık tarihe sahip Tarsus'un en eski yerleşim birimi olduğunu söyledi.

Höyüğün Anadolu arkeolojisinde çok önemli yeri bulunduğunun altını çizen Yalçın, Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2007 yılında başlatılan bilimsel kazı çalışmaları sırasında yaklaşık 200 metrekare alanda 9 ayrı açma noktasında Tarsus'un tarihine ışık tutacak bulgulara ulaşıldığını vurguladı.

Yalçın, bu yılki kazılarda 4 noktada çalışmaların yapılacağını aktararak, kazılarda elde edilecek bulguların Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi'nde incelenerek muhafaza edileceğini ifade etti.

Yalçın, kazı ekibinin 12 araştırmacı akademisyen ve 6 işçiden oluştuğunu aktardı.

Bir önceki yazımız olan Adana'da sahte içki imalathanesine operasyon başlıklı makalemizde Adana, ev ve imalathane hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ