23.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Global Piyasalarda İngiltere Büyüme Rakamı

Global Piyasalarda İngiltere Büyüme Rakamı

Bugün, Global Piyasalarda İngiltere Büyüme Rakamı ve ABD Enflasyon Verisi Ön Planda..

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında piyasa beklentisi paralel aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. Çin’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin üzerinde yüzde 0,9 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı değerlendirmede, para politikası ve ekonomik görünüme dair değerlendirmede bulunmadı. ABD’de açıklanan Dış Ticaret Açığı verisi Mart ayında 50 milyar dolar olarak gerçekleşti. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Basın Duyurusunda, Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alındığı ve 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırıldığı açıklanmıştır. TCMB yayımladığı Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusunda, Finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler dikkate alınarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla; Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesine ve Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verildiği açıklanmıştır. TCMB, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenildiği açıklamıştır. Haftanın dördüncü işlem gününde, kurun fiyatlamalarda 6,1562-6,2451 bant aralığında hareket ettiği ve günü 6,1929 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi günü yüzde 1,76 düşüş ile 88.685 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 5,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

USDTRY

Dün, Yurtiçinde artan CDS risk priminin TL varlıklar üzerinde baskıyı bir miktar artırması sonrasında kurun fiyatlamalarda 6,2451 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, global piyasalarda dolarda dalgalı bir seyir izlenirken, Yurtiçinde TCMB tarafında atılan adımların olumlu etkisi ile birlikte TL’de yaşanan toparlanma isteği sonrasında kurun kazançların bir kısmını geri verdiği izleniyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi ve bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 6,0500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 6,2280 6,2440 ve 6,2700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise 6,0240, 6,0000 ve 5,9700 destek seviyeleri izlenebilir.

EURTRY

Dün, TL’de yaşanan dalgalanma sonrasında çapraz fiyatlamalarında 7,0312 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Yurtiçinde artan CDS risk primi ve devam eden yüksek oynaklık TL varlıklarını baskılamaya devam ederken çaprazda yukarı yönlü hareketleri desteklediği izleniyor. Gün içerisinde, TCMB tarafından atılan adımların olumlu etkisi ile birlikte TL’de yaşanan kısmi toparlanma isteği sonrasında çaprazın kazançlarının bir kısmını geri verdiği görüldü.

Bugün, Almanya’da açıklanacak olan Dış Ticaret verileri yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,8000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,9880, 7,0000 ve 7,0700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,7520, 6,7200 ve 6,6800 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

Dün, zayıf veri akışı ile birlikte paritenin fiyatlamalarda 1,1173-1,1250 bant aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, Fed Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda, para politikası ve ekonomik görünüme değinmedi. ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında piyasa beklentisinin altında artış gösterirken, açıklanan verinin dolar fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi ve bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1200 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1270, 1,1290 ve 1,1310 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası, bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 1,1170, 1,1150 ve 1,1120 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Dün, küresel piyasalarda risk iştahında yaşanan azalış ile birlikte ons altının 1288 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme kıymetli metal fiyatlamalarında yükselişleri destekler nitelikte. Fed Başkanı Powell yaptığı değerlendirmede, ekonomik görünüm ve para politikasına değinmedi. ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında beklentilerin altında artış gösterirken, açıklanan verinin dolar fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi ve bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının 50 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1288 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda  1296, 1302 ve 1308 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altında kalıcılık sağlanması durumunda ise 1275, 1270 ve 1266 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

İngiltere’de fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken Brexit sürecine yönelik gelişmeler ve haber akışları ile yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri Sterlin fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği izleniyor. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında beklentilerin altında artış gösterirken, açıklanan verinin dolar fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Bugün, İngiltere’de açıklanacak olan Büyüme rakamı ile birlikte yoğun veri akışı ve ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi datası yakından takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin 200 günlük hareketli ortalaması olan 1,2960 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,3070, 1,3100 ve 1,3150 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2950, 1,2920 ve 1,2890 destek seviyeleri izlenebilir.

USDJPY

ABD’nin Çin’den ithal ettiği 200 milyar dolarlık ürüne yönelik tarifeleri 10 Mayıs’tan itibaren yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerinin geleceğine yönelik belirsizlikler küresel piyasalarda risk iştahında azalışlara neden olurken, Asya piyasalarında para birimleri arasında güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan Yen’de yaşanan değer kazanımı sonrasında paritenin kayıplarını 3.güne taşıdığı görülüyor.  ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında piyasa beklentisinin altında artış gösterirken, açıklanan verinin dolar fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, paritenin psikolojik seviyesi olan 110,00 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde 110,50 110,90 ve 111,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 109,20, 108,90 ve 108,50 destek seviyeleri izlenebilir.

HAM PETROL

ABD’de azalan ham petrol stokları ve petrol üretiminin ham petrol fiyatlamaları üzerinde pozitif yansımaları görülürken gün içerisinde, fiyatlamalarda 62,16 seviyeleri civarının test edildiği görüldü. ABD’nin Çin’den ithal ettiği 200 milyar dolarlık ürüne yönelik tarifeleri 10 Mayıs’tan itibaren yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmesi, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine dair belirsizlikleri gündeme taşırken petrol fiyatlamaları üzerinde baskının bir miktar arttığı izleniyor. 

Bugün, ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanacak olan sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün 50 günlük üssel hareketli ortalaması olan  61,15 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 62,60 , 63,00 ve 63,50 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 60,90, 60,50 ve 60,00 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 endeksinin (CFD) fiyatlamalarda 2834 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, küresel piyasalarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri sürecine yönelik belirsizliklerin risk iştahı üzerinde azalışlara neden olduğu görülürken, VIX endeksinde yaşanan yükseliş eğilimi endeks fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği izleniyor. ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Nisan ayında beklentilerin altında artış gösterirken, açıklanan verinin endeks fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi ve bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, S&P 500 endeksinin psikolojik seviyesi olan 2850 düzeyi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda, kısa vadede 2892, 2900 ve 2908 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise kısa vadede 2827, 2820 ve 2815 destek seviyeleri izlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Bugün, Yurtiçinde Enflasyon Rakamı başlıklı makalemizde en yakın kuyumcu, mezitli doviz büroları ve mezitli ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ