10.01.2021 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Facebook yeni eklentisi: “Sahte Haber Filtreleme”

Facebook yeni eklentisi: “Sahte Haber Filtreleme”

Facebook son zamanlarda büyük bilgi kirliliğine yol açan “Sahte Haberleri” ortadan kaldırmak adına yeni bir eklenti geliştirdi. Sahte Haber Filtreleme sayesinde sağlıklı bir sosyal medya kullanmanıza olanak sağlamayı hedefliyor.

Günümüz dünyasında çoğu gerekli bilgileri ve haberleri artık sosyal medya üzerinden öğrendiğimiz zamanları yaşıyoruz. Ancak bu durum bazen ortaya aslı astarı olmayan birçok boş haberi ortaya atılmasına sebebiyet verebiliyor. Bu tarz haberlerin çoğunluğu Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarında paylaşılıp büyük bir yorum kargaşasına sebebiyet verebildiği görülüyor.

Facebook

Sosyal medya içeriklerinde yayılan “Sahte Haberler” dolayısıyla Facebook bunun önüne geçebilmek için bir adım attı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg‘de zaman zaman bu tarz sahte haberlerin kurbanlarının başında olduğunu geldiğini dile getirmişti.

Facebook üzerinden yazılacak ya da paylaşılacak herhangi bir haber sosyal medyada yayınlandığı an sahte haber etiketi devreye girecek., “tartışılan” etiketi kullanıcıları en azından bu makaleleri ciddiye almamaları ve onlarda sağlanan bilgileri kontrol etmeleri konusunda bir uyarıda bulunacaklardır.

Paylaşılacak bu bilgilerin Facebook‘un alt kısmında Sahte Haber uyarısı belirtilecek. Ve insanlar neyin gerçek neyin doğru olduğunu bu sistem sayesinde daha çok bilgi kirliliği yaşanmaması için bu uyarıları dikkate alacakları düşünülüyor.

Bu durum Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılmaya başladı. Bu durumun daha sonra birçok ülkede bu sistemin kullanılacağı da gelen bilgiler arasında gözüküyor.

Facebook bu tarz bir sistemi geçen senelerde yaşanan Başkanlık seçimlerinde gündeme gelmişti. Sistem yakın zamanda ülkemizde de devreye girecektir.

Birçok devlet adamı bu uygulamanın yer almasından son derece mutlu olması bekleniyor. Nedeni ise sosyal medya mecralarında daha çok sahte haberlerin ortaya atılması ile birlikte kendilerine negatif yönden ve asılsız haberlerin yayılmasında birer fısıltı gazetesi niteliği taşıyan “sahte haber” içeriklerinden kurtulmuş ve bu nedenle de bilgi kirliliğinden uzak bir ortamın doğmasından son derece memnun bir hal olacağının düşüncesindeler.

Almanya’da Adalet Bakanı ve Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump CNN ve diğer kurumları eleştirisi facebook tarafından da yakın bir temas halinde yeni eklentinin siyasilerle de yakın temas halinde hareket edeceklerinin göstergesi olarak görülüyor.

Ülkemizde de son dönemlerde yer alan asılsız ve birçok haberin yer aldığı sosyal medya mecralarındaki bilgileri doğrultusu için açılan bazı web siteleri mevcut bir hal aldı. Teyit.org sitesinden ülkemizde ve dünya’da yer alan asılsız ve sahte haberlerin teyidini buradan öğrenebilirsiniz.

Facebook Uçak drone Haberi

facebook gif testeği

Bir önceki yazımız olan MERSİN 2019 İMSAKİYESİ başlıklı makalemizde iftar mezitli, mersin iftar vakti ve mersin imsak vakti hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ