22.11.2019 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

“Derviş pirinci” tohumları toprakla buluştu

“Derviş pirinci” tohumları toprakla buluştu

HATAY (AA) – HİLMİ TUNAHAN KARAKAYA – Hatay'ın Suriye sınırı boyunca uzanan volkanik araziler üzerinde doğal kaynak sularıyla yetiştirilen, rengi, aroması ve lezzetiyle öne çıkan "derviş pirinci"nin tohumları toprakla buluştu.

Hassa ilçesinde buğday hasadının ardından aynı tarlada ikincil ürün olarak tercih edilen derviş pirincinin ekimi çiftçiler tarafından imece usulüyle gerçekleştiriliyor.

Üreticiler, şafak vakti sulak alanlara giderek boyunlarına astıkları çuvallardaki tohumları toprağa saçıyor. Tarladan sofraya uzanan üretim aşamasının ilk adımı tohum ekimiyle çiftçilerin meşakkatli dönemi de başlıyor.

Hassa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şahiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da tek çeltik üretimi yapılan yerin Hassa olduğunu söyledi.

Derviş pirincinin Türkiye'de sadece ilçenin Suriye sınırı boyunca uzanan bereketli volkanik arazisi üzerinde yetiştirildiğinin altını çizen Şahiner, yaklaşık 600 dönümlük alanda üretim yapıldığını belirtti.

Şahiner, derviş pirincinin bölgede yıllardan beri geleneksel yöntemlerle üretildiğini, dekar başına 500 kilogram civarında ürün elde edildiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Bu pirinç Türkiye'de başka yerde yetiştirilmiyor. Sadece burada üretiliyor. Yıllardan beri değiştirilmez. Aynı şey devam eder. Ekilen yer volkanik kayalık arazi olunca makineli tarıma elverişli değil. Tamamen insan gücüyle, elle ekilir, bakımı elle yapılır, son olarak da hasadı da oraklarla işçiler tarafından yapılır."

Şahiner, çeltik ekimi yapan çiftçilerin ekim-kasım aylarında hasat yapacaklarını ifade ederek, tüm üreticilere bereketli bir sezon diledi.

Üretici Ali Doğan da derviş pirincinin kilogramının ortalama 7 liradan alıcı bulduğunu aktararak, "Derviş pirincini buğday hasadının ardından aynı tarlaya ikinci ürün olarak ekeriz. Önceden ısladığımız derviş pirinci tohumlarını sulak toprakla buluşturuyoruz." dedi.

Çiftçi Mustafa Toprak, derviş pirincinin diğer pirinçlere göre daha verimli ve şeker oranın da düşük olduğunu dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Azerbaycanlı hasta Ankara'da "nefes" aldı başlıklı makalemizde azerbaycanlı hasta ve Lokman Hekim hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Facebook0
Facebook
Pinterest2k
Pinterest
Instagram0
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ