16.11.2019 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Kişilik gelişimi ile tuvalet eğitimi iliskili olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Katı tuvalet eğitimi alan birey ilerleyen yıllarda cimri, çevresine güvensiz paylaşmayı sevmeyen bireyler olmaktadır. Bu yüzden tuvalet eğitimi ebeveny tarafından sağlıklı bir şekilde verilmelidir. Tuvalet eğitimi konusunda yapılan hata ve yanlışlar çocuğun ruh sağlığını bozar. Çocuğun ömrü boyunca bazı sıkıntılar çekmesine sebep olur.

Çocuk tuvalet eğitime hazır olduğunda başlanmalıdır. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması için fizyolojik ve psikolojik olgunluğa erişmiş olması gerekir. Zihinsel olgunluk tuvalet eğitimi için yeterli değildir. Zihinsel olgunlukla birlikte kas sistemi de gelişmiş olması gerekir. Baskıcı tuvalet eğitimi çocuğun benlik bütünlüğünü bozar. Tuvalet eğitiminde ceza vermek, baskı yapmak ve zorlamak yanlış tutum ve davranıslardır.

Bebem.net

Bebek için ideal tuvalet eğitim zamanı 20. aydır. Bu süreç anne ve baba için zor bir süreçtir. Tuvalet eğitimini geciktirmek doğru değildir. Talimatları anlayan çocuk tuvalet eğitimine zihinsel olarak hazır olduğunu gösterir. Bu süreçte çocuklar büyükleri taklit eder. Kendi başına işler yapıp oda oda dolaşır. Bebek mesanesini kontrol etmesi, el ve parmakları ile objeleri kavraması, lego sökme ve takma işlemini yapması, sandalyeye kendi başına oturması bedensel olgunluğa işaret eder.

bebek çocuk fotoğrafları, bebek fotoları, en güzel komik tatlı bebek çocuk resimleri erkek bebek resimleri, bebek reklamları, tatlı bebekler, bebek gülmesi

Tuvalet eğitiminde tuvaletin rahat kullanıma elverişli olması gerekir. Klozet önüne basamak eklenir. Bebeklerin klozete rahat oturması için üst kısım daraltılır. Tuvalet nereye, nasıl, ne biçimde yapılacağı anlayacağı dille anlatılır. Tuvalet eğitimi sözel boyutta değil davranışsal boyutta verilmelidir. Tuvalet sonrası sifon çekme ve el yıkama becerisi kazandırılmalıdır. Çocuk altına kaçırdığında aşırı tepki vermek doğru bir yaklaşım değildir. Bu durumda hevesi kırılır ve özgüven kaybı yaşar. Sert tepkiler çocukta inatçılığa neden olur.

Bir önceki yazımız olan Yazılımlar Deri Naklinde Çığır Açıyor başlıklı makalemizde deri nakli, sağlık ve tıp dünyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Facebook0
Facebook
Pinterest2k
Pinterest
Instagram0
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ