16.11.2019 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Çamaşır kurutma derdi teknolojiyle ortadan kalkıyor

Çamaşır kurutma derdi teknolojiyle ortadan kalkıyor

Evde çamaşırları yıkadıktan sonra saatlerce kurumalarını beklemek insanı en fazla sinir eden bir durum olarak görülmektedir. Ancak artık bu durumun tarihe karışacağını sizlere müjdelesek ne derdiniz?

Amerika’da Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında araştırmalarını gerçekleştiren bilimciler çamaşır kurutmasını en aza indirecek ve hızlı bir biçimde sonuç alacak bir buluş bulma yolunda ilerliyorlar.

Ultrasonik kurutucu olarak piyasaya sürülecek olan makineler normal bir kurutma makinesine göre 5 kat daha az enerji harcayacak aynı zamanda 3 kat daha kısa sürede çamaşırlarınızı kurutacak. Bu ultra özellikleriyle özellikle büyük çamaşırhaneler bu durumdan çok iyi faydalanacaklardır.

Ultrasonik kurutucu, diğer kurutucu makinelerin aksine ısı kullanımını bulundurmayan ve yüksek frekanslı titreşimlerden oluşan bir özelliği içerisinde bulunduruyor. İçerisinde bulunan yeşil titreşimli sistem sayesinde 20 dakikalık bir zaman diliminde çamaşırlarınızı kurutma özelliğine sahip bir makine olarak dikkat çekiyor.

Ultrasonik kurutma makineleri ticari bir olarak kullanabilir olması durumunda hem enerji dolu hem de ekonomik bir tasarruf önceliği olacak.

Çamaşırların bu teknoloji sayesinde birçok durumda da faaliyetin içerisinde yer alacağı da duyuruldu. Çamaşırların yıkandıktan sonra renklerin solması durumlarını ortadan kalkacağının sinyallerinin de verdiği bilgisi geldi. Şimdiki çamaşır makinelerinden çıkıp kurutucularda kullanılan çamaşırların hem Tiftiklenme hem de renklerinin solmasının nedeninin yüksek ısı nedeniyle olduğu biliniyor.

Ultrasonik kurutma makinelerinde bu durum ortadan kalkacak. Sıcak hava kullanılmaması durumu göz önünde bulundurulduğunda renklerin solması tarihi olacak.

Kısacası çamaşırların yıkandıktan sonra kurutulması için fazlası ile yoğun bir şekilde enerjinin olması demek ekonomik açıdan sıkıntı yaratacak olmasını ortadan kaldırmak ve daha hızlı bir şekilde çamaşırlarınızın kurutulmasını titreşim yayarak kurumasını sağlayacak bir buluş olarak da dikkat çekiyor.

Enerji bakanlığı bu sistem için büyük bir bütçe ayırdı. (880 Bin Dolar) yatırımının yapıldığı araştırmacılar bu sisteme ait bir prototip geliştirebildiler. Ancak bu sistemin ticari faaliyet içerisinde kullanabilmesi için birkaç yılın daha geçmesi hedefleniyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook yeni eklentisi: “Sahte Haber Filtreleme” başlıklı makalemizde Facebook, facebook sahte haber ve facebook yeni eklenti hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Facebook0
Facebook
Pinterest2k
Pinterest
Instagram0
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ