22.12.2020 - Mezitli İlçe Portalı & Firma Rehberi

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası

Mezitli’de Avrupa Hareketliliği

Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Mersin Ayağı Mezitli’de yapılacak. Mezitli, renkli ve birbirinden özel etkinliklerle hareketli bir hafta geçirecek.

Mezitli’de Avrupa Hareketliliği

Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Mersin Ayağı Mezitli’de yapılacak. Mezitli, renkli ve birbirinden özel etkinliklerle hareketli bir hafta geçirecek.

16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak etkinlikler Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve birim müdürlerinin yapacağı bisiklet turu ile başlayacak. Mezitli Sahili boyunca gerçekleştirilecek bisiklet turu ile Mersinlilerin bisiklete ilgisi çekilmeye çalışılacak. Etkinliklerin ikinci gününde ise Başkan Tarhan ve Mezitli Belediyesi çalışanları hizmet binası önünde güne zumba yaparak başlayacak.

18 Eylül 2019 Çarşamba günü yürüyüşle başlayacak etkinliklerin ikinci gününde Başkan neşet Tarhan ve ekibi, çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlarla görüşme yapacak.

Etkinliklerin 19 Eylül 2019 Perşembe günü ise Mezitli Belediyesi Down Kafede Falun Dafa buluşması yapılacak.

20 Eylül 2019 Cuma günü Soli Pompeiopolis Antik Limanında Doğu Akdeniz Rallisi Yelkenliler Sevgi Çemberi, Adnan Menderes Bulvarı Side Harabesi Yanında ise Guinness Rekorlar Kitabı Bateri Çalma Rekoru Denemesi yapılacak. Rekor Denemesinin 6 gün sürmesi bekleniyor.

21 Eylül 2019 Cumartesi Günü rehber eşliğinde Soli Pompeiopolis Antik Kenti ve Antik Limanı içine alan ‘Tarihin İçinde Yürüyoruz’ gezisi yapılacak.

Akşam ise Mezitli Belediyesi Down Kafede Mersin Devlet Opera ve Balesi Konseri ile konuklara müzik ziyafeti sunulacak.

Avrupa Hareketlilik Haftasının son günü olan 22 Eylül 2019 Pazar günü ise etkinlikler gün boyu gerçekleştirilecek. Mezitli Viranşehir Sahilinde yapılacak ‘Otomobilsiz Kent Günü’ etkinliğinde Mini Tenis – Satranç, İp Atlama – Voleybol – Sek Sek – Sokak Antrenmanları gibi sokak oyunlarının yanında canlı performanslar, Zumba, Falun Dafa gösterileri yapılacak.

‘Bisikletini, Patenini, Kaykayını Al Gel’ denilerek çağrı yapılan, “Otomobilsiz Gün” etkinliği çerçevesinde Viranşehir Caddesi tüm gün motorlu araç trafiğine kapatılarak  sadece yaya ve bisikletlilerin kullanımına açılacak. Hafta kapsamında düzenlenen “Otomobilsiz Gün” etkinliğinde bisiklet turunun yanı sıra bisiklet eğitimleri ve yarışmaları, çocuklara yönelik faaliyetler ile sokak sanatçılarının performanslarına da yer verilecek.

2002 yılından bu yana motorlu araç trafiğinin kısıtlanması ve yerine sürdürülebilir ulaşım türlerinin teşviki amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’na bu yıl dünya genelinde 51 ülkeden 2627 şehrin katılım sağladığını ifade eden Başkan Tarhan, tüm Mersinlileri yapılacak etkinliklere katılmaya davet etti.

Mezitli’nin sosyal ve çağdaş insanların yaşadığı bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan, “Paylaşmak sizi daha ileriye götürür’ sloganıyla düzenlenen etkinlikler ile sürdürülebilir ulaştırma önlemleri getirmek, teşvik etmek ve kişileri araç kullanımına alternatifler bulmaya davet etmek için özendirmek istenmekte.

Paylaşılan hareketlilik çözümlerini teşvik etmekte ve daha temiz ulaştırma şekillerinin faydalarına vurgu yapılmakta. Bu kapsamda düzenlediğimiz etkinliklerimizde halkımızla hareketli bir hafta bizi bekliyor” dedi.

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

16 EYLÜL 2019 PAZARTESİ

Başkan Neşet Tarhan ve Birim Müdürleri Bisiklet Turu – Esnaf ve çevre Ziyareti

Başlangıç Yeri: Belediye Hizmet Binası Önü

Saat: 16.00

17 EYLÜL 2019 SALI

Belediye Personeli İle Sabah Sporu ve Zumba

Başlangıç Yeri: Belediye Hizmet Binası Önü

Saat: 09.00

18 EYLÜL 2019 ÇARŞAMBA

Başkan Neşet Tarhan ve Birim Müdürleri Esnaf ve Çevre Yürüyüşü

Başlangıç Yeri: Belediye Hizmet Binası Önü

Saat: 17.00

19 EYLÜL 2019 PERŞEMBE

Falun Dafa etkinliği

Yer: Mezitli Belediyesi Down Kafe

Saat: 17.40

20 EYLÜL 2019 CUMA

Doğu Akdeniz Rallisi Yelkenliler Sevgi Çemberi

Yer: Soli Pompeiopolis Antik Limanı (Taşkıran)

Saat: 13.00

Guiness Rekorlar Kitabı Bateri Çalma Rekoru Denemesi

Yer: Adnan Menderes Bulvarı Side Harabesi Yanı

Saat: 16.00

21 EYLÜL 2019 CUMARTESİ

Tarihin İçinde Yürüyoruz

Başlangıç Yeri: Mezitli Sanat Durağı

Saat: 09.30

Mersin Devlet Opera ve Balesi Konseri

Yer: Down Kafe

Saat: 18.30

22 EYLÜL 2019 PAZAR

Otomobilsiz Kent Günü

(Sokak Oyunları = Mini Tenis – İp Atlama – Voleybol – Sek Sek – Sokak Antrenmanları – Satranç)

(Müzik Eğlence = Canlı Performans – Zumba)

(Bireysel Hareket = Bisikletini, Patenini, Kaykayını Al Gel – Falun Dafa)

Bir önceki yazımız olan Çocuk Hobi Bahçeleri başlıklı makalemizde çocuk hobi bahçeleri, hobi bahçesi ve mersin haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share
Follow by Email
RSS
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ